پوشک بزرگسال

پوشک بزرگسالان و هرآنچه لازم است بدانید!

پوشک بزرگسالان

پوشک بزرگسالان لباس زیر یک بار مصرفی است که برای جذب ادرار ناشی از مشکلات کنترل ادرار است .این نوع پوشک بزرگسال برای افراد مسن که کنترل ادرار خود را از دست داده اند یعنی بی اختیاری دارند ،افراد دارای اختلالات تحرکی و اسهال شدید ،خونریزی های شدید دوران زایمان و قبل یائسگی و یا حتی زوال عقلی استفاده می‌شود .

استفاده از این پوشینه ها نه تنها شب ها در هنگام خوابیدن بلکه در تمام طول روز ممکن است

از نظر پزشکان بهتر است که از واژه پوشک برای بزرگسالان استفاده نشود ،زیرا پوشک برای نوزادان و کودکان استفاده می‌شود و برای بزرگسالان اصطلاح پد بی اختیاری یا پوشینه مناسب تر است .

افرادی که به هر دلیلی قادر به کنترل روده و مثانه خود نیستند می‌توانند با توجه به شرایط خود از پوشک های بزرگسالان موجود در بازار استفاده کنند .
جالب است بدانید اکثر بزرگسالان به ویژه بانوان دارای ترشحات اندکی ادرار هستند که ممکن است به دلایل مختلف روی دهد و این یک امر کاملا طبیعی است.

طبق تعریف انجمن بین المللی کنترل ادرار بی اختیاری یعنی خروج بی اراده ادرار و ایجاد مشکلات بهداشتی و اجتماعی برای او، که تقریبا ۱۰٪ از مردم جهان به آن مبتلا هستند ،اما ممکن است مقدار آن بیشتر باشد زیرا بسیاری از مردم به دلیل برخورد نامناسب افراد جامعه این اتفاق را باعث شرم و خجالت خود می‌دانند و از بروز آن خودداری می‌کنند .

پوشک های بزرگسالی که این روزها در بازار وجود دارند دارای طراحی جدید و مدرن ،متناسب با نیاز و سایز بدن شما هستند و نگرانی های گذشته نسبت به بزرگ بودن و غیر قابل استفاده بودن آنان زیر لباس در مکان های عمومی وجود ندارد و می‌توان به راحتی آن ها را در تمام طول روز و حین انجام فعالیت های روزمره استفاده کرد .

انواع پوشک بزرگسالان

پوشک های بزرگسالان در انواع پوشک های بزرگسال شورتی و پوشک های بزرگسال چسبی ساخته می‌شوند.

 • پوشک های بزرگسال شورتی
 • پوشک های بزرگسال چسبی

در ادامه به معرفی هریک خواهیم پرداخت.

پوشک های بزرگسال شورتی

پوشک های بزرگسال شورتی مانند شورت معمولی مصرف دارد و بیشتر برای افراد مسنی که بی اختیاری ادرار دارند استفاده می‌شوند .
برای انتخاب بهترین پوشک بزرگسال شورتی اولین نکته مهم این است که فرد در آن احساس آرامش داشته باشد و باعث ایجاد حساسیت در بدن فرد نشود .هم چنین توجه به الیاف مورد استفاده در ساخت پوشک و راحت بودن کش های مورد استفاده در آن است .

بهتر است پوشک های شورتی در قسمت پشت کمر فاقد کش باشند تا اثر کش بر روی بدن باقی نماند .هم چنین دارای قدرت جذب بالا بدون نشت ،سیستم جذب بوی بد و قابلیت عبور آسان هوا از طریق منافذ موجود در آن باشد.

پوشک های شورتی دارای قدرت جذب های متفاوت است و توجه داشته باشید که بیشتر بودن میزان جذب پوشک ها به معنای بهتر بودن کیفیت آن نیست .

پوشک های بزرگسال چسبی

پوشک های چسبی دارای دو چسب در دو طرف آن هستند و با کمک این چسب ها به راحتی و محکم روی بدن قرار می‌گیرند .
پوشک های چسبی‌ بیشتر مناسب افرادی هستند که افراد دیگری از آن ها مراقبت می‌کنند .

نکته قابل توجه در پوشک های چسبی چند بار مصرف بودن چسب آن هاست که باعث تسهیل‌ باز و بسته کردن آن شود .
افراد ممکن است به دلایل مختلفی مجبور به استفاده از پوشک بزرگسالان باشند ،فرد می‌تواند توانایی راه رفتن و حرکت را داشته باشد اما کنترل ادرار خود را نداشته باشد که برای این گونه افراد استفاده از پوشک های بزرگسالان راحت تر است .

اما برای افرادی که به هر دلیلی دارای مشکلات جسمی هستند و توانی حرکت و مراقب از خود را ندارند استفاده از پوشک های بزرگسالان ممکن است باعث ناراحتی روحی آنان بشود زیرا تعویض پوشینه آنان باید توسط افراد دیگر یا اعضای خانواده آن ها صورت بگیرد . نگهداری از سالمندان توسط اعضای خانواده یکی از سخت ترین شرایطی است که افراد ممکن است در آن قرار بگیرند و مهم ترین نکته قابل توجه در چنین شرایطی محبت و انجام این کار با احساس رضایت کامل و بدون ناراحتی است زیرا در غیر این صورت ممکن است فرد ناتوان احساس بدی داشته باشد و حال روحی و جسمی او در وضعیت نامطلوبی قرار بگیرد .

 

انواع پوشاک بزرگسالان

 

هنگام نگهداری از افراد سالمند و تعویض پوشینه آن ها به نکات زیر توجه کنید :
 • قرار دادن صحیح پوشک روی بدن بدون ایجاد اذیت برای فرد
 • انجام این کار در یک مکان خصوصی و راحت
 • توجه کامل به مسائل و نکات بهداشتی فرد ناتوان و هم چنین فردی که این کار را انجام می‌دهد .
 • تمیز کردن پوست و بدن سالمند و خشک کردن آن
 • شستن دست ها پس از تعویض پوشک
شاید جالب باشد بدانید افراد بدون مشکلات پزشکی‌ هم از پوشک های بزرگسالان استفاده می‌کنند !
 1. فضانوردان در طول پرتاب یا فرود از پوشک های مخصوصی استفاده می‌کنند که به آن ها مختصرا MAGS گفته می‌شود .
 2. زنانی که پس از زایمان دارای خون ریزی های شدید و غیرقابل کنترل با پدهای بهداشتی معمولی هستند پس از زایمان از پوشک های بزرگسالان استفاده می‌کنند .
 3. سربازانی که تحت هیچ شرایطی نباید پست خود را ترک‌ کنند .
 4. غواصانی که غواصی های طولانی مدت انجام می‌دهند از پوشک های بزرگسالان استفاده می‌کنند .
 5. خلبانانی که پرواز های طولانی مدت انجام می‌دهند برای کنترل کامل هواپیما از پوشک های بزرگسالان استفاده می‌کنند .
 6. در برخی‌ از مشاغل که دارای کارفرمایان سخت گیر هستند و قادر به ترک کردن شغل خود حتی برای استفاده از سرویس بهداشتی نیستند از پوشک های بزرگسالان استفاده می‌کنند .

 

سخن پایانی

پوشک های بزرگسالان موجود در بازار غیر ایرانی هستند و برای انتخاب پوشک بزرگسالان مناسب با مصرف شما یا بیمارتان و همچنین مقرون به صرفه بودن آن از لحاظ اقتصادی بهتر است مقاله های موجود در این رابطه را مطالعه فرمایید تا بهترین انتخاب را انجام دهید.

ممنون از همراهیتان.
مجموعه ninipooshak طی سالها تلاش ارايه کننده انواع مختلفی از پوشاک موجود در بازار می باشد.
مفتخریم پاسخ گوی نیاز شما باشیم .

 

 

 

 

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.